Årets julkaffe är här

Så här ser årets julkaffe ut när Nestlé-ägda Zoégas ännu ett år bygger vidare på traditionen. | Foto: Pressbild

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Nu lanserar Nestlé-ägda Zoégas sitt julkaffe för 2020 till den svenska marknaden, i år med hög inblandning av bönor från Östafrika, enligt företaget.

Årets julkaffe från Zoégas är här och i år meddelar Nestlé-bolaget att julkaffet är en mörkrostblandning gjord på Arabica-bönor med hög inblandning av bönor från Östafrika.
Julkaffet finns i handeln från mitten av oktober.

Årets signaturböna heter Red bourbon och kommer från Ngozïregionen i norra Burundi.
– Med toner av aprikos och nejlika passar julkaffet utmärkt ihop med de traditionella julsmakerna som pepparkaka, dadlar, saffran och fruktkaka, analyserar Minette Rosén som är råkaffeansvarig hos Zoégas.

Till årets julkaffe har Zoégas därför valt att renovera en skola i Ngozïregionen för att hjälpa fler barn och ungdomar till utbildning genom fler skoltimmar och en bättre skolmiljö.
– Med detta projekt kopplat till årets julkaffe stödjer vi barn i kafferegionen i Ngozi, Burundi, genom en renovering vilket ger en bättre skolmiljö och bättre utbildningsmöjligheter. Förhoppningsvis blir detta nästa generations kaffeodlare som kan driva jordbruket vidare i framtiden, fortsätter Minette Rosén.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.