I undersökningen, genomförd av Vadis Research på uppdrag av Oatly, fick 300 deltagare testa två koppar kaffe – en med komjölk och en med havredryck – utan att veta innehållet. Resultatet visar att 43 procent föredrog kaffet med havredryck, trots att bara 9 procent i vanliga fall väljer växtbaserat.
– Många har komjölk i kaffet av gammal vana. Men över hälften av dem ansåg att havredrycken smakade gott. Om fler vågar utmana sina vanor kan de upptäcka att det går att göra både goda och klimatsmarta val, säger Ilse Siekkinen, General Manager för Oatly Norden.
Fler resultat från testet:
- 52 procent av komjölksdrickarna tyckte att havredryck smakade gott i kaffet.
- 25 procent gissade fel på vilken kopp som innehöll vad.
- 43 procent dricker komjölk av vana – medan de som väljer havredryck lyfter fram textur (41 %) och klimat/miljö (34 %) som skäl.
- 49 procent av unga (18–39 år) föredrog havredryck, jämfört med 37 procent av äldre (40–69 år).
- 62 procent av havredrycksdrickarna provar ofta nya produkter, jämfört med 43 procent av komjölksdrickarna.
- Valet av dryck hade ingen tydlig koppling till vegetarisk kost – lika många köttätare fanns i båda grupperna.
- 18 procent av mjölkdrickarna uppgav att de kommer använda havredryck oftare efter testet.
Om undersökningen:
Genomfördes i november–december 2024 av Vadis Research. 300 personer i åldern 18–69 år deltog och fick testa kaffe med Oatly iKaffe samt en av marknadens mest sålda komjölksprodukter (3 % fett).
Vad har du i kaffet – av vana eller smak?
Har du testat växtbaserade alternativ i blindtest?
Berätta för oss i kommentarsfältet eller mejla redaktionen@butikstrender.se