Clas Ohlson stänger i Motala

Clas Ohlson stänger i Motala

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Dålig lönsamhet är förklaringen är Clas Ohlson, efter elva år, stänger sin butik i Motala. Stängningen är planerad till nyår, enligt bolaget.

Nej, något gott nytt år blir det inte för Clas Ohlson vad gäller verksamheten i Motala.

Istället stänger man butiken i Bråstorp i Motala då, efter att ha funnits i staden sedan 2009.

– Vi har inte haft den lönsamhet som vi önskar och det har varit så en längre tid, säger Anders Wahl hos Clas Ohlson till lokaltidningen.

– Vi har haft högre kostnader än den omsättning som butiken har och vi har verkligen försökt att anpassa våra kostnader, fortsätter han.

När Clas Ohlson etablerade sig i Motala var det på övre våningen i Baltzarhuset. Sex år senare, 2015, flyttade man till nya lokaler i Bråstorp.

Den flytten blev dock inte det lyft för lönsamheten man hoppades på.

Nu stänger man istället i Motala efter årsskiftet. Tolv anställda blir av med sina nuvarande jobb men från Clas Ohlson kan man inte kommentera om det finns andra lösningar.

– Vi kan inte säga någonting i nuläget utan ska börja med fackliga förhandlingar, så får vi se hur personalen berörs, säger Andes Wahl.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.