Gör ny reklamkopia

Efter SVT:s slow tv-succé med ”Den stora älgvandringen” kommer nu Delicato med en tio timmar lång vandring för Delicatoprodukterna genom fabriken i Segeltorp. | Foto: Mattias Zetterlund

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Delicato låter en ny kopia se dagens ljus i PR-jobbet genom sin variant av SVT-succén ”Älgvandringen”, namnet blir ”Den stora Delicatoinventeringen”.

Delicato har under många år gjort sig känt för marknadsföringskampanjer som sticker ut genom att man hakar på något populärt prospekt och gör en egen kopia av något som de flesta läsare och tittare känner igen. Nu är det dags igen.

Efter SVT:s slow tv-succé med ”Den stora älgvandringen” kommer nu Delicato med en tio timmar lång vandring för Delicatoprodukterna genom fabriken i Segeltorp.
Namnet på kampanjen blir ”Den stora Delicatoinventeringen”.

Kampanjen är också den första som Crosby gör för Delicato på sociala medier och är, för övrigt, det tredje exemplet på kort tid på hur SVT:s älgvandring influerat den kommersiella reklamvärlden.

Den nya Delicatovandringen kommer att sändas på Youtube nästa lördag, 9 maj, och även innehålla ett tävlingsmoment där det gäller att räkna alla produkter som passerar på det löpande bandet.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.