Det är ingen hemlighet att äggförsäljningen skjuter i höjden under påskveckan, med en ökning på 50 %. Det betyder runt 70 miljoner ägg på svenska matbord. Men när en viral trend som Egg flights tar fart, skapas en möjlighet för dagligvaruhandeln att driva merförsäljning.
Tänk bara:
- Fler toppings = fler produkter i korgen – Kaviar, tångrom, chiliolja, örter, picklad rödlök… Listan kan göras lång.
- Inspirationsdriven försäljning – Butikerna kan enkelt skapa tematiska displaybord med alla tillbehör konsumenterna inte visste att de behövde.
- Matinnehåll som driver köp – Hashtaggen #eggflights exploderar på sociala medier, vilket gör att även svenska handlare kan hoppa på trenden med egna kampanjer.
Ägget – alltid en stabil affär
Svenska Äggs senaste attitydundersökning visar att 83 % av svenskarna äter ägg flera gånger i veckan. Faktum är att ägg toppar ”måste ha hemma”-listan före klassiker som bröd, mjölk och pasta. Med andra ord: oavsett lågkonjunktur eller mattrender är ägget en stabil affär för livsmedelshandeln.
Så, medan vissa länder kämpar med äggbrist, kan svenska butiker luta sig tillbaka och kapitalisera på en produkt som är billig, proteinrik och nu dessutom viralt het. Och för den som vill sticka ut lite extra? En Egg flight-tävling i butik kanske vore något – bästa topping vinner ett påskägg?