Ica-handlare vill köpa camping

Ica-handlare vill köpa camping
Robert Persson. Källa: Malå Kommun

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

”Två liter mjölk och en övernattning, tack”. Så kan det låta om Ica-handlaren Robert Persson får sin vilja igenom och får ta över kommunens camping.

Robert Persson är handlare på Ica Supermarket i Malå. Nu vill han bli campingägare också.

Persson vill nämligen ta över Nölvikens camping från kommunen som ett led i att locka fler gäster/kunder till trakten och dessutom få dem att stanna längre, skriver norran.se.

Han ser möjligheter i att göra med av Nölviken som utflyktsdestination och bygga på besöksnäringen.

Men Persson har konkurrens sedan det kommunala bolaget Meni anmält att man också vill ta över ansvaret för campingen.

– Vår styrka är våra öppettider på butiken som möjliggör att folk kan direkt få kontakt med någon om det är några problem, samt lösa utlämning av nycklar med mera, skriver han till kommunen.

Uthyrningsbara stugor redan under vintersäsongen när den lokala skidanläggningen är igång och en fullt fungerande camping i Ica-regi sommaren 2021 är de konkreta planer kommunen nu får ta ställning till.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.