Löfbergs lanserar världsnyhet

Madelene Breiling | Foto : Anders Thorén

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Löfbergs lanserar en ny kaffeförpackning i flexibel plast som går lätt att sortera ut och återvinna. Genom det kan plasten i förpackningarna undgå förbränning.

Efter flera års utvecklingsarbete lanserar kafferosteriet Löfbergs nu en världsnyhet i form av kaffeförpackningar i monolaminat, skriver Packnet. 
Fördelen med den nya förpackningen är att den kan materialåtervinnas i stället för att förbrännas, vilket ger möjligheter till ett cirkulärt kretslopp och 55 procent lägre klimatpåverkan.

– Vi är såklart otroligt stolta och glada idag! Det här är ett fantastiskt framsteg, inte bara för oss utan för hela kaffebranschen som nu kan minska klimatavtrycket ytterligare. Vi har redan börjat använda den nya förpackningen och feedbacken från våra kunder är väldigt positiv, säger Madelene Breiling, utvecklingschef på Löfbergs, till Packnet.

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.