Ny modern mix ska locka de yngre

Foto Pressbild

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Läkerol satsar nu på nyheter som ska locka de yngre via vad företaget kallar ”fruktiga, fräscha och moderna smaker”.

Det handlar om nyheten Triple Treat Mix från Läkerol som ”är den perfekta mixen av fruktiga, fräscha och moderna smaker som uppskattas av de yngre”, enligt ett pressmeddelande från företaget.

Smakerna det handlar om är Lemon, Strawberry Lime och Raspberry & Licorice. 
Produkten är en limited edition som kommer att finnas under en begränsad tid och som är sockerfri och vegansk.

– När vi tog fram Läkerol Triple Treat Mixtänkte vi på hur vi kan inspirera och locka de unga köparna. Vi vet att de gillar fräscha och fruktiga smaker men också att produkterna ska se kul och inspirerande ut. Genom att kombinera några av de mest populära smakerna i Läkerol-portföljen och förpacka dem i en riktigt färgsprakande ask tror vi att ännu fler ska få upp ögonen för Läkerol, säger Fia Rasmusson hos Cloetta.

Läkerol Triple Treat Mix lanseras på service- och dagligvaruhandeln i vecka 7 2023. Asken rymmer 75 gram och det rekommenderade konsumentpriset är 30 kronor. 

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.