Promillegång även på gång i Göteborg

Promillegång även på gång i Göteborg
Foto: Mostphotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Lördag 18 september är det dags för en alkoholhaltig promenad mellan restauranger i Göteborg med sex stopp för mat och sprit, meddelar Moveat Akvavit.

Lördag 18 september är det dags för en alkoholhaltig promenad mellan restauranger i Göteborg med sex stopp för mat och sprit, meddelar Moveat Akvavit.

Lördagen 18 september genomförs Moveat Akvavit på sex olika restauranger i Göteborg.
På varje ställe serveras en legendarisk akvavit tillsammans med en utvald maträtt.
Restaurangerna besöks i valfri takt och ordning och det begränsade antalet biljetter har nu släppts till försäljning, meddelar arrangören.

MovEat är en mat- och dryckespromenad där besökarna navigerar sig runt mellan de utvalda restaurangerna med hjälp av en app.
Genom appen planerar varje sällskap sin egen rutt för att smaka sig igenom dagen och inta mat och alkohol.

18 september genomförs en Moveat Akvavit i Göteborg där gästerna besöker Koks, Noot Nordic Kitchen, Totale, Berzelii choklad, Schnitzelplatz Lagerhuset samt Sjöbaren.
På varje stopp serveras sprit i form av en klassisk akvavit tillsammans med en maträtt som representerar restaurangen.

– Akvavit är en unik dryck för Norden som passar till betydligt fler tillfällen än de klassiska högtiderna, säger Marcus Pedersen hos arrangerande Arcus Sweden.
– Under vandringen får gästerna uppleva flera av Göteborgs trevligaste restauranger samt avnjuta akvavit med historia från tre århundraden.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.