Rasar mot uppgift om larm

Arkivbild MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Uppgifterna om att IT-tjänstebolaget Tietoevry varnats om bristande säkerhet inför hackerattacken i januari väcker starka reaktioner från Rusta, ett av de företag som drabbades. Rusta's vd, Göran Westerberg, uttrycker sin frustration i en kommentar till Dagens Industri efter rapporteringen från SvD Näringsliv i helgen.

– ”Jag upplever det som att vi som kunder står absolut sist på Tietoevrys lista över prioriteter,” skriver Göran Westerberg i ett mejlsvar till tidningen och efterlyser en haverikommission för att utreda attacken.

Tietoevry har ännu inte kommenterat anklagelserna om att de ignorerat säkerhetsvarningar innan attacken som påverkade flera stora företag, inklusive Rusta. Westerberg betonar vikten av en oberoende granskning för att säkerställa att liknande incidenter inte inträffar igen och att kunder får den säkerhet och prioritet de förväntar sig från sina IT-leverantörer.

Har du ett nyhetstips?

Här kan du dela med dig av information eller mejla till info@butikstrender.se

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.