Sju gårdar avvecklar hela verksamheten

Sju gårdar avvecklar sin verksamhet | Foto MostPhotos

Lästid: < 1 minut

Dela nyhet

Ekologiska kooperativet Sju gårdar i Uppland, pionjärer inom ekologiskt och närproducerat, väljer nu att avveckla sin verksamhet.

Det var 2009 som Sju gårdar startade som ett ekologiskt kooperativ i Uppland. Marknaden för ekologiskt och närproducerat var stark och sju gårdar kunde snabbt avancera till att bli en stark regional leverantör i Uppland.

2010 blev samtliga sju mjölkgårdar klimatcertifierade och var då ensamma i Sverige om att erbjuda klimatcertifierade mejeriprodukter.
2021 korades man av Världsnaturfonden som vinnare i dess köttguide.

– Det är vi stolta över, men allt har sin tid. Vi är alla tretton år äldre, vi har lagt ner mycket arbete men känner att engagemanget inte längre räcker till för att driva en verksamhet som Sju Gårdar. Sammantaget har det lett fram till vårt beslut att avveckla, säger Sju Gårdar ordförande Henrik Johansson, i ett pressmeddelande.

Mjölkgårdarna kommer nu istället att leverera via Falköpings mejeri.
Under en övergångsperiod kommer produkter att tillverkas som tidigare på Grådö mejeri.

Annons

Annonser

Håll dig uppdaterad med nyheter varje vardag!

Få de senaste nyheterna direkt till din inkorg.

Vi behandlar dina uppgifter enligt GDPR

Läs Butikstrenders digitala magasin!

Upptäck de senaste branschnyheterna och trenderna online.